مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 28/12/1399 تاریخ: 18/3/2021م

توسط مدیر سیستم - 03 فروردین 1400 | 12:45
منتخب مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 28/12/1399 تاریخ: 18/3/2021م

- البعث آنلاين: قرارداد امضاء شده میان وزارت نفت سوریه و شرکت کاپیتال روسیه جهت استکشاف نفت بلوک دریایی شماره 1 واقع در منطقه اقتصادی خالص جمهوری عربی سوریه در دریای مدیترانه روبروی ساحل طرطوس به تصویب رسید.


- به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه سانا فرزاد پیلتن مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تدوین برنامه سه ساله برای توسعه مبادله تجاری بین سوریه و ایران گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و سوریه تا سه سال آینده به یک و نیم میلیارد دلار می رسد. پیلتن در مورد وضعیت تجارت ایران و سوریه در سال 2020 گفت: در 11 ماهه از مارس 2020 تا فوریه 2021 میلادی، از ایران حدود 104 میلیون دلار صادرات به سوریه انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد دلایل کاهش صادرات ایران به سوریه بیان داشت: از دلایل اصلی کاهش صادرات ایران به سوریه در سال جاری شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا بود که باعث قطع کامل ارتباطات و روابط تجاری ایران با سوریه شد. پیلتن در مورد برنامه ریزی برای توسعه صادرات به کشور سوریه تا سال 2023 میلادی گفت: برنامه ما افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و سوریه تا یک و نیم میلیارد دلار در سال 2023 است که براساس برنامه ریزی انجام شده 400 میلیون دلار صادرات ایران به سوریه و 100 میلیون دلار نیز واردات ایران از سوریه است. وی بیان داشت: مابقی این حجم پیش بینی به توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان به سوریه اختصاص داده شده که براساس ارزیابی ها و پتانسیل سنجی ها،ظرفیت چنین افزایشی در مبادلات تجاری بین دو کشور تا سال 2023 وجود دارد. مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: برنامه دیگر سازمان توسعه تجارت پیگیری راه اندازی خط ترانزیت زمینی کالا از عراق به سوریه و همچنین برقراری خط منظم و مستقیم دریایی بین بنادر جمهوری اسلامی ایران و بنادر سوریه است که زمینه آن تا حدودی فراهم شده است.


 - روزنامه الوطن آنلاين سوريه: فعالیت های دهمین دوره کمیته مشترک سوریه و عراق امروز در بغداد، پایتخت عراق آغاز شد. در این جلسه که به ریاست دکتر محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه و دکتر علاء الجبوری وزیر تجارت عراق برگزار شد، راهكارهاي توسعه همکاری بین دو کشور در زمینه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت. الجبوری در ابتدای جلسات گفت: روابط تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی بین دو کشور  انگیزه ای قوی برای تقویت همکاری مشترک را ایجاد می نماید. وی افزود: دولت عراق آرزو دارد که فعاليت هاي کمیته یک نقطه عطفی در سطح روابط دو کشور در زمینه های مختلف، به ویژه زمینه های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و علمی ايجاى نماید. الخلیل به نوبه خود نیز بر اهمیت این جلسات در تقویت روابط دو جانبه، توسعه همکاری های اقتصادی، تجاری، هنری، فرهنگی و علمی بین دو کشور تأکید کرد. الخلیل به خبرنگار سانا در بغداد گفت: همکاری با عراق از اولويت اي دولت سوریه است. وی افزود: هدف این دیدار تقویت روابط و همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف و بازگرداندن آن به سطح دوره قبل از بحران می باشد.

اخبار پر بازدید