مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 18/12/1399 تاریخ: 8/3/2021م

توسط مدیر سیستم - 19 اسفند 1399 | 04:12
مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 18/12/1399 تاریخ: 8/3/2021م

- سایت B2B سوریه: اتحادیه اتاق های صنایع دمشق طی نامه ای خطاب به دولت خواستار اجازه ورود بازرگانان عراقی به استناد درخواست اتاق تجارت عراق شدند. در این نامه آمده است که به علت شیوع ویروس کرونا برگزاری نمایشگاه های بین المللی در چین و ترکیه لغو شده است و در نتیجه تعداد زیادی از بازرگانان عراقی تمایل دارند کالاهای سوری را به عنوان جایگزین کالاهای تولیدی کشورهای یاد شده، بخرند، و این امر می تواند یک فرصت طلائی در راستای به گردش درآوردن چرخ اقتصادی، تامین ارز خارجی و در نتیجه بهبود ارزش لیر سوری باشد.

- اتاق بازرگانی حلب: هیأت مدیره اتاق بازرگانی حلب از آغاز اجرایی نمودن ابتکار عمل خود تحت عنوان "رد الوفاء" از طریق فروش مواد و کالاهای اساسی با بهای تمام شده (بدون هیچ سود) به مدت پنج ماه خبر داد، لازم به ذکر است مواد مشمول این ابتکار عمل شکر، برنج، روغن جامد، روغن مایع و چای می باشد.

- به نقل از نشریه اکونومیست، کشور سوریه در شاخص امنیت غذایی در بین ۱۱۳ کشور در رتبه ۱۰۱ قرا گرفته است. این رتبه‌بندی با در نظر گرفتن چهار عامل توان مالی تهیه غذا، در دسترس بودن، کیفیت و میزان منابع طبیعی موجود برای تهیه غذا صورت گرفته است. این وضعیت نامناسب در حالی است که آمریکا و متحدان آن، گندم تولید کشاورزان سوری در شمال این کشور را غارت می‌کنند. چندی پیش نیز برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ در مدت شش ماه ۳.۱ میلیون نفر به تعداد افراد در معرض تهدید غذایی در سوریه افزوده شده که ‌این تعداد را به ۱۲.۴ میلیون نفر رسانده است. این رقم حدود ۶۰ درصد جمعیت فعلی سوریه است. این در حالی است که سوریه قبل از بحران، سالانه ۴ میلیون تن گندم تولید می‌کرد که ۱.۵ میلیون تن آن صادر و۲.۵ میلیون آن نیز در داخل مصرف می‌شد. با آغاز بحران تولید گندم به شدت کاهش یافت و سوریه را نیازمند واردات کرد. با فروکش کردن بحران در سال ۲۰۱۷ این محصول استراتژیک در امنیت غذایی به دلیل اشغال مناطق حاصل خیز و غارت شدن آن در شمال سوریه توسط کردهای تحت حمایت آمریکا این روند ادامه داشت به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۸ تنها ۱.۲ میلیون تن گندم در سوریه تولید شد اما با وجود کاهش جمعیت به ۱۶ میلیون نفر به دلیل مهاجرت مقادیر تولیدی این محصول نتوانست نیاز سوریه را جبران کند. برای سال جاری نیز تولید ۲.۸ میلیون تن پیش بینی شده است. به دلیل مشکلات ارزی و تحریم‌های آمریکا و اروپا، سوریه نمی‌تواند مابقی نیاز خود را به صورت کامل وارد کند. همین مسائل سبب شده است تا سوریه با کمبود شدید نان مواجه شده و نان در این کشور، سهمیه بندی شود.

اخبار پر بازدید