مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 13/12/1399 تاریخ: 3/3/2021م

توسط مدیر سیستم - 13 اسفند 1399 | 14:42
مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 13/12/1399 تاریخ: 3/3/2021م

- به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه سانا دیروز حسین عرنوس نخست وزیر سوريه با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه وی دیدار و گفتگو کرد. دو طرف در این دیدار بر اهمیت تبادل تجریبات علمی در زمینه فناوری از جمله بایوتکنولوژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع فناوری و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای این امر و تامین تجهیزات آزمایشگاه‌ها و دانشگاه ها، تجهیزات بیمارستانی، آموزش و توانبخشی پزشکی و تامین تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی مدرن تاکید کردند. گفتني است؛ در دومین روز سفر معاون علمی و فنی رئیس جمهور ایران و هیات همراه به دمشق، سورنا ستاری در دیدار با مقامات سوری بر ضرورت ترسیم همکاری‌های دوجانبه بر مبنای اقتصاد نوین و شراکت در زمینه علوم پیشرفته تاکید کرد. معاون رئیس جمهور ایران همچنین با وزیران آموزش عالی، بهداشت، کشاورزی دیدار و رایزنی کرد. ستاری در خصوص چشم انداز همکاری‌های آینده گفت، در رابطه با علوم پیشرفته مثل نانو تکنولوژی، بایوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی و فناوری داده پردازی و ارتباطات تفاهمات جدی خواهیم داشت، همین طور تجهیز دانشگاه‌های سوریه به تجهیزات ایرانی در پیش خواهیم داشت. نشست تجاری فناوری ایران و سوریه که با حضور نمایندگان ۴۰ شرکت پیشتاز کشورمان در زمینه علوم نوین برگزار شد، فرصتی شد تا دو طرف درباره ترسیم چشم انداز همکاری‌های دوجانبه در مرحله آینده رایزنی کنند.
- به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه سانا همایش فرصت‌ها و راهکار‌های تجارت با سوریه روز دوشبنه ۱۱ اسفند ۹۹ در اتاق بازرگانی ایران آغاز به کار کرد. در این همایش که آقایان حمیدزادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت، حسن دانائی‌فر دبیر ستاد توسعه روابط ایران و سوریه، کیوان کاشفی رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه و جمعی از فعالان اقتصادی به صورت حضوری و بقیه به صورت مجازی حضور داشتند دلایل استفاده نشدن بهینه از بازار سوریه با وجود روابط خوب سیاسی بررسی شد. بر اساس این گزارش صفر شدن تعرفه ۴ درصدی بر روی کالا‌های صادراتی به سوریه و یک سوم شدن ممنوعیت صادرات ۸۰ قلم کالا به سوریه از موضوعات موثر در افزایش صادرات به سوریه است که در این همایش به آن پرداخته شد. به تازگی از سوی اتاق بازرگانی، مرکز ۱۲ طبقه‌ای تجارت ایرانیان در دمشق به بهره برداری رسید که قرار است با برگزاری نمایشگاه دائمی برخی محصولات ایرانی و اختصاص فضا به رایزنی‌های تجاری صادرکنندگان ایرانی در این مرکز، گام‌های اساسی برای افزایش مبادلات تجاری با سوریه برداشته شود.
به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه به تفسیر اخبار رسانه‌ای درباره ارسال واکسن روسی به سوریه پرداخت و بدون توضیح خاصی به سئوال خبرنگاران، یادآور شد که روسیه همچنان به ارائه کمک‌های لازم به دولت سوریه ادامه می‌دهد. پسکوف در پاسخ به سئوالی در این باره، بدون پرداختن به جزییات، فقط گفت: «روسیه همواره به سوریه کمک کرده و به ارائه کمک‌های لازم ادامه خواهد داد.» وی بدین ترتیب، مسئله ارسال واکسن به سوریه را تکذیب نکرد.

اخبار پر بازدید