مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 27/11/1399 تاریخ: 15/2/2021م

توسط مدیر سیستم - 27 بهمن 1399 | 14:06
مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 27/11/1399 تاریخ: 15/2/2021م

- روزنامه الوطن آنلاین: دیشب فعالیت های نمایشگاه تخصصی صادرات پوشاک و لوازم تولید ساخت سوریه به پایان رسید، در این نمایشگاه صدها توافقنامه، تفاهم نامه و قراردادهای صادرات کالاهای سوریه به بازارهای خارجی و بخصوص به عراق مورد امضاء قرار گرفت. رئیس اتحادیه اتاق های صنایع سوریه آقای مهندس فارس الشهابی اظهار داشت: حضور صنعتگران، تولیدکنندگان و تجار کشورهای عربی که تعدادشان به هزار تاجر رسید باعث موفقیت برگزاری این دوره از نمایشگاه شده است.


- سایت B2B سوریه: کیوان کاشفی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه اظهار داشت: یکی از مسائل و مشکلات اساسی ما در تجارت با سوریه بحث حمل و نقل کالا است. از آنجا که بین ایران و سوریه مرز مشترک وجود ندارد بنابراین برای حمل و نقل کالا به این کشور  فقط سه راه وجود دارد که یکی از این راه ها حمل کالا از طریق مرز خاکی از کشور عراق است که به دلیل مسائل مختلف فعلا امکان استفاده از این مسیر برای حمل و نقل کالا از ایران به سوریه وجود ندارد و نمی توان در مورد آن برنامه ریزی کرد. وی بیان کرد: مسیر دوم حمل کالا  به سوریه از طریق کشتی‌ از بندر مرسین ترکیه به سوریه است که با توجه به هزینه زیاد حمل از این طریق و سایر مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد استفاده از این روش نیز امکان پذیر نیست. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: منطقی ترین روش برای حمل و نقل کالا از ایران به سوریه انتقال کالا از طریق خط کشتیرانی ایران از بندرعباس به بندر لاذقیه در سوریه است. اگرچه تاکنون نیز برای انتقال کالا از ایران به سوریه از مسیر بندرعباس به لاذقیه و از طریق خط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اقدام می شد اما این اقدام به صورت منظم انجام نمی شد و بعضا کالاهای بازرگانان مدت زیادی در بندر معطل  می ماند و لذا با توجه به بعد مسافت و زمان بر بودن انتقال کالا، حمل و نقل کالا از این طریق توجیه اقتصادی نداشت. کیوان کاشفی افزود: طبق توافق و هماهنگی های انجام شده مقرر شده هر ماه یک بار کشتی  باری به طور منظم از ایران به سوریه حرکت کند و بر این اساس اولین محموله در تاریخ بیستم اسفندماه سال جاری خواهد بود.


- به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه سانا، دیروز بشار الجعفری به عنوان معاون فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه در برابر بشار اسد سوگند یاد کرد. بشار الجعفری در سال 2003 میلادی به عنوان نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تعیین شد. وی فعالیت خود را در وزارت خارجه سوریه در سال 1980 میلادی آغاز کرد، دبیر سوم سفارت سوریه در پاریس طی سالهای 1983 تا 1988 بود. الجعفری بار دیگر طی سالهای 1998 تا 2002 به سفارت سوریه در پاریس رفت، وی همچنین به عنوان کاردار سفارت سوریه در اندونزی فعالیت کرده است. بشار الجعفری در سال 2002 به عنوان مدیر اداره سازمانهای بین المللی در وزارت خارجه سوریه، سپس به عنوان سفیر و نماینده سوریه در دفتر سازمان ملل در ژنو  فعالیت کرد و سرانجام در سال 2006 به عنوان نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد در نیویورک انتخاب شد و تا اینکه بعد از درگذشت ولید معلم به عنوان معاون وزیر خارجه از سوی بشار اسد منصوب شد.

اخبار پر بازدید