مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 20/11/1399 تاریخ: 8/2/2021م

توسط مدیر سیستم - 20 بهمن 1399 | 12:52
مهمترین رویدادهای اقتصادی مورخ 20/11/1399 تاریخ: 8/2/2021م

- به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه سانا آقای مهندس حسین عرنوس نخست وزیر سوریه دیروز صبح با آقای كيوان كاشفی عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ایران و رئیس طرف ایرانی اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه و هيأت همراه دیدار و گفتگو به عمل آوردند. توسعه همکاری های اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور در این دیدار بررسی شد. دو طرف بر اهمیت گشایش زمینه های جدید برای همکاری جهت مقابله با تحریم های اقتصادی غیرقانونی اعمال شده بر سوریه و ایران و نقش بخش خصوصی در افزایش همکاری های اقتصادی با توجه به توانایی های انعطاف پذیر آن تأکید کردند. مهندس حسين عرنوس بر اهمیت تقویت همکاری بین فعالیت های اقتصادی و تجاری دو کشور در سایر حوزه ها از قبیل تجهیز کارخانه ها، ایجاد پروژه های مشترک و مبادله کالا برای تأمین نیازهای بازارهای دو کشور تأکید کردند. همچنین رئیس و اعضای هیأت ایرانی از تمایل بسیاری از شرکتهای ایرانی جهت فعالیت در بازار سوریه و بالا بردن سطح روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور خبر دادند.


روزنامه الثوره آنلاین: بنا به منابع مطلع در وزارت تجارت داخلی و حمایت از مصرف کننده پیش بینی می شود این هفته مناقصه ای جهت واردات 200 هزار تن گندم (با اولویت برای روسیه) اعلام گردد. لازم به ذکر است مؤسسه غلات سوریه سال گذشته 700 هزار تن گندم محلی و 675 هزار تن گندم از روسیه خریداری نموده است.


- گاه نامه اقتصاد امروز: دکتر سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه از بهبود شاخص های صادرات سوریه خبر داد و گفت: تلاش می نماییم تا مشکلاتی از قبیل بحران کورونا و تحریم های اقتصادی را پشت سر بگذاریم. وی ضمن اشاره به افزایش میزان تولید که باعث بهبود شاخص های صادراتی می شود، به بازاریابی خوبی که در زمینه مرکبات در سال جاری صورت گرفته اشاره کرد. الخلیل افزود: بسیاری از حوزه ها در حال حاضر به بازاریابی بهتری جهت افزایش صادرات، نیاز دارد. وی در این راستا به صنایعی از قبیل لباس، پوشاک آماده و صنایع نساجی اشاره کرد و توضیح داد: صادرات لباس و پوشاک آماده سوریه در سال 2020 میلادی به میزان 52 درصد، پارچه به میزان 267 درصد و صنایع پلاستیکی هم به میزان 114 درصد نسبت به سال 2019 میلادی افزایش داشته است. این در حالیست که صادرات روغن زیتون به علت کاهش حجم تولید و شرایط دیگر 5 درصد کاهش داشته است. آقای وزیر تاکید کردند سهم بخش خصوصی از صادرات صورت گرفته در سال 2020 میلادی 96 درصد و سهم بخش دولتی فقط 4 درصد بوده است که در مقایسه با سال 2019 میلادی سهم بخش خصوصی افزایش ملحوظی داشته است.

اخبار پر بازدید